Image Image Image 01 Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Portfolio

Scroll to Top

To Top

sezginoz

Annecy Animasyon Festivali

Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali

 

Annecy International Animated Film Festival dünyanın en büyük animasyon festivalleri arasında. Festival Fransa’nın Alplere sırtını dayamış, Annecy Gölü’nün ucunda konumlanmış Annecy kasabasında yapılıyor. Festival tarihlerinde o sakin kasaba dünyanın birçok ülkesinden gelen profesyonel veya amatör katılımcılar ağırlıyor.

Animasyon dünyasının buluştuğu Annecy Animasyon Film Festivali bu sene de Haziran ayında yapıldı. Festivale Walt Disney, Pixar, DreamWorks, Warner Bros. gibi birçok büyük firmaların yanısıra dünya genelinden yüzlerce firma katılım gösterdi. Günümüzde internet sayesinde bilgiye ulaşmak çok kolay olsa da böyle festivallere gidip oranın havasını solumak, insanlarla tanışmak, bilgi seviyesini arttırmak için olmazsa olmazlardan diyebilirim.
Animasyon – VFX dünyasına bir yerden bulaştıysanız, vizyonunuzu geliştirmek için dünyada neler olduğunu merak edin ve seneye bu etkinliğe mutlaka gidin. Büyük bir motivasyonla döneceğinizin garantisini veriyorum.

KATILIM BİLETİ
Üç çeşit katılımcı bileti var: Festival Accreditation, Meeting Accreditation ve MIFA Accreditation. Katılım amacınıza göre tercih yapabilirsiniz. Biletlerin fiyatları da yine festival tarihinden önce alındığında çok daha ucuz. Katılım biletinizi almadan gitmeyi düşünmeyin bile derim. Kapsamlarını kısaca açıklayayım:

Festival: Sadece film gösterimlerini kapsıyor.
Meeting: Film gösterimlerini, film yapım aşamalarını ve farklı konulara odaklanan sunumları kapsıyor.
MIFA: Sektör firmalarının fuar alanına giriş yanı sıra diğer tüm etkinleri kapsıyor. Burada birçok firma ile toplantılar ayarlayıp, projelerinizi konuşabilirsiniz.

Benim bilet tavsiyem: Eğer MIFA girişi ile ilgilenmiyorsanız, Meeting katılımını kapsayan bileti almanız. Film yapım aşamaları ve özel sunumlara katılma şansı yakalıyorsunuz. Çok yararlı oluyor. Annecy’e festival başlamadan önce gittiyseniz, barkodlu giriş kartlarınızı almak için festival başlamasını beklemeyin. Böylece ilk gün oluşan katılımcı kuyruğundan kurtulmuş olursunuz.

PROGRAM
Festivalin web sitesinden (annecy.org) program birkaç ay önceden açıklanıyor. Katılım gücünüzün yetmeyeceği sayıda etkinlik sunuyorlar bundan emin olabilirsiniz. Programda yüzlerce film gösterimi, biten ya da devam eden filmlerin yapım aşamaları, büyük stüdyoların yönetmen ve prodüktörlerinin sunumları gibi etkinlikler bulunuyor.
Festival başlamadan bir hafta önce bazı gösterimlere rezervasyon yapabildiğiniz bir web platformu açılıyor. Yalnız bir gün için 3 etkinlik seçme hakkınız var, istediğiniz kadar rezervasyon yaptıramıyorsunuz. Katılmak istediğiniz etkinlik hemen dolabilir. Bu yüzden bu platform aktif olmadan, programa göz atıp katılmak istediklerinizi seçin.
Bazı gösterimler ise rezervasyonsuz: “First Come First Sit” mottosuyla katılımcı alıyor. Bu etkinlikler için mekanların kapısında uzunca kuyruklar oluşuyor. Bunu dikkate alıp gitmelisiniz.

Rezervasyonlu etkinliklerde de boş yerlere rezervasyonsuz katılımcı alabiliyorlar. Bu yüzden nasıl olsa rezervasyonum var deyip, geç kalmayın, yarım saat önceden mutlaka kapıda olun!

VİZE DAVET MEKTUBU
Vize başvurusu için festival katılım biletinizi aldıktan sonra size atanan yetkiliden davet mektubu istemeyi unutmayın. Vize başvurusu sırasında çok faydalı oluyor.

ULAŞIM
İsviçre’nin Cenevre Havalimanı ulaşım açısından Annecy’e en uygun yer. İsviçre Annecy arası yaklaşık 45 dk sürüyor. Festival biletlerinizi alıp, katılımınızı onaylattıktan sonra web sitesinden sizi havalimanından alan servise reservasyon yaptırabiliyorsunuz. Bu önemli! Aksi takdirde İsviçre’den araba kiralamanız ya da bölgenin ulaşım sistemini çözmeniz gerekir. Tavsiyem servisi önceden gidiş dönüş olarak ayarlamanız. Ulaşım organizasyon firması rezervasyon yaptığınız için ciddi bir indirim de yapıyor zaten. Rezervasyonu olmayanları eğer servislerde yer varsa (ki zayıf ihtimal) nerdeyse iki katı ücretlendirme yaparak alabiliyorlar.

HAVA DURUMU
Maalesef Annecy’e Haziran ayında yaz gelmemiş olabiliyor: Çoğunlukla yağmurlu olan Avrupa kentlerinden… Mesela bu sene festival döneminde sıcaklık 18-25 derece arasındaydı. Şansınız varsa yanınızda getirdiğiniz mayonuzu kullanıp gölde yüzebilirsiniz. Yoksa keşke yanımda bir kapşonlu getirseydim diye yakınırsınız. O yüzden gitmeden önceki hafta hava durumuna mutlaka bakın ve ona göre valizinizi hazırlayın.

YEMEK
Damak tadı herkesin aynı olmadığı için önerebileceğim şey gidip keşfetmeniz. Festivalin verdiği dökümanlarda ve telefon uygulamasında bir sürü restoran adresi var. Normal bir akşam yemeği 15-25 euro arasında tutuyor diyebilirim. Evde kalıyorsanız marketten alışveriş yapıp yemek çok daha hesaplı olacaktır. Tercih sizin.
Şarap ve peynir çeşitlerini ve pastaları tatmanızı şiddetle öneririm.

KONAKLAMA
Genel olarak Haziranın ikinci haftası yapılan bu festivale dünyanın bütün ülkelerinden katılım çok yüksek. Oteller aylar öncesinden dolabiliyor. Tavsiyem Otel ve veya Airbnb’den kiralayacağınız yerinizi 6 ay önceden ayarlamanız. Yoksa biraz şehir dışında olan otel ve evlerde yer bulabilirsiniz. Bu durumda ulaşım zor olacağından ve son seferi saat 19:00’da olan otobüsleri kaçırmamak için dört dönersiniz. Annecy içerisinde taksi gibi bir ulaşım maalesef çok pahalı, festival için şehir dışından taksiler geliyor ve normal ücretlerin çok üzerinde ulaşım sağlıyorlar. Yerli halktan duyduğumuz ilk şey: “Sakın taksiye binmeyin, kısa mesafeye bile 50-60 euro ödersiniz “ oldu. Bu yüzden festival için aşağıda kırmızı çember ile gösterdiğim alan içinde veya yakınlarında bir yerler bulursanız akşamları koştura koştura eve gitmeye çalışmazsınız.

SONUÇ olarak
İnterneti efektif kullanan birisiyseniz sektörle ilgili küresel bilgilere ulaşmak yenilikleri takip etmek çok kolay. Ancak böyle festivalleri takip edip; başarılı artistler, yönetmenler ve prodüktörlerle yüz yüze iletişim kurmak çok ayrı bir motivasyon. Üstelik Annecy Animasyon Festivali sektöre giriş yapacak yeni yetenekler için müthiş bir fırsat. Walt Disney, Pixar ve diğer firma yetkilileri portfolya değerlendirme standları kuruyorlar, başvuru beklentilerin anlattıkları sunumlar yapıyorlar. Gobelins, CALARTS, Ringling gibi sektöre profesyonel yetiştiren önemli okullardan gelen öğrencilerin portfolya göstermek için çabalarını gördükçe şaşırdım. Hedefi hep yüksek tutmak gerektiği kanısındayım. Bu yüksek hedefler için maalesef gece gündüz çalışmak gerekebiliyor. Çünkü rakipleriniz öyle yapıyor, çok çabalıyor.

Daha iyi nasıl olabiliriz, edimlerimize neler katabiliriz bunları gözlemleyip, bilinçli bir şekilde amaca yönelik çalışma gerekiyor. Orada Disney’e 15 yıl yılmadan girmeye çalışmış ve 15 yılın sonunda çalışmaya başlamış biriyle tanışma şansım oldu. Tüm portfolyo uzmanlarının hem fikir oldukları konu da şu: Hangi alanda uzmansanız ya da uzmanlaşmak istiyorsanız ona odaklanın ve bizlere böyle portfolyolar sunun. Sizdeki pırıltılı, farklılığı bize gösterin.

Sezgin Öztürk
Anima Okul Kurucu Ortak

Annecy Animated Film Festival 2016 Video:

Î.T.Ü Taskisla Senlikleri Animasyon Workshoplari

Bu yil 18. si duzenlenen  I.T.U  Taskisla senliklerinde , iki gun surecek  Animasyon wokshop u yapma firsatim olacak . Animasyon la ilgilenen arkadaslarla birlikte ,eglenceli bir workshop un gececegini  dusunuyorum . Ozellikle benim icin ,bu yogun is temposu icerisinde ,kisa surede olsa isten uzaklasip , boyle guzel bir etkinlige katilmak heycan verici birsey .

Overlapping Action

Animasyonun  temel prensiplerinden olan ‘overlapping action‘ ,nekadar basit gorunsede , animasyon yapilirken  cogu zaman duzgun  uygulanmiyor..Keith Lango   bu animasyon prensibi ile ilgili hazirlamis oldugu tutorial da , aslinda herseyi cok guzel acikliyor. siddetle tavsiye ediyorum .

 

Lesson :1

Lesson :2

Lesson :3

Animatorlerin Ihtiyaci olan MGtools

MG tools gercekten cok guzel dusunulmus ,butun animatorlerin ihtiyaci olan ozelliklerin bulundugu bir plugin.Video tutorial olarakda ayrica nasil kullanildigi basit bir sekilde anlatilmis . Ozellikle cycle animasyonlarda kayan ayaklar icin dusunmul snap ozelligi kullanirken duygulandiriyor insani 🙂